Odpowiedz MRPiPS w sprawie bezprawnych zwolnień związkowców oraz pismo z korektą informacji przekazanych MRPiPS przez Komendę Główną OHP.

Drodzy Pracownicy,

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na nasze wcześniejsze pismo.
W przekazanych informacjach pojawia się stwierdzenie, że każdy ze zwolnionych członków związku zawodowego miał dopuścić się „niewiarygodnie ciężkiego przewinienia” wobec Pracodawcy, co miało stanowić podstawę zwolnienia.

Nie wierzcie w te rzekome podstawy prawne! Poniżej znajdziecie pismo wysłane do ministerstwa, w którym związkowcy szczegółowo odnoszą się do zarzucanych im podstaw na podstawie których zostali zwolnieni.

Zwolnieni to wieloletni, doświadczeni pracownicy i działacze związkowi, którzy zawsze działali z zaangażowaniem
i odwagą, mówiąc otwarcie o problemach i nieprawidłowościach. Żaden z nich nigdy nie był karany, nie prowadzono
z nimi rozmów dyscyplinujących ani nie dano im możliwości obrony przed zarzutami.

Pomimo bezprawnych zwolnień osób objętych ochroną związkową, nie tracimy wiary, że prawo i prawda ostatecznie zwyciężą. Sprawy trafiły już do sądów pracy, które rozstrzygną, kto ponosi odpowiedzialność za decyzje naruszające przepisy oraz zasady dialogu społecznego.

Jako związek zawodowy będziemy konsekwentnie dochodzić swoich praw i czuwać nad tym, aby w OHP przestrzegano prawa pracy, zasad współpracy i wzajemnego szacunku wobec wszystkich pracowników. Wierzymy, że wkrótce wrócimy do pracy – by nadal skutecznie reprezentować, wspierać i bronić interesów pracowników OHP w całym kraju.

Z całego serca dziękujemy za okazywaną solidarność, wsparcie i wiarę w słuszność naszych działań.