ul. Tamka 1
00-349 Warszawa

Apel i Stanowisko OPZZ w sprawie płac

 

Prezydium OPZZ zwraca się do pozostałych central związkowych o konstruktywną współpracę w działaniach na rzecz wzrostu wynagrodzeń pracowników. Wzywa ponadto organizacje członkowskie OPZZ do solidarnościowego poparcia protestów nauczycieli, pracowników: cywilnych wojska, wymiaru sprawiedliwości, ochrony zdrowia, ochotniczych hufców pracy, domów pomocy społecznej i innych grup zawodowych oraz udzielania im wszelkiej pomocy w walce o wyższe płace wszystkich pracujących. Polska i pracownicy potrzebują bowiem wyższych płac.

Prezydium OPZZ odrzuca wizję państwa, w którym władza odmawia pracownikom prawa do godziwych wynagrodzeń i dba jedynie o płace własne i zarządzających przedsiębiorstwami.

Sprzeciwiamy się tak rozumianej solidarności i sprawiedliwości społecznej.

 Postulujemy zmianę dotychczasowego modelu kształtowania płac w sektorze finansów publicznych, w tym w sferze budżetowej i samorządowej oraz wypracowanie systemowych rozwiązań w tym zakresie;

Prezydium OPZZ uważa, że okres dobrej koniunktury gospodarczej i stabilizacji budżetowej powinien służyć rozwojowi dialogu społecznego w kwestii wynagrodzeń oraz zostać należycie wykorzystany przez partnerów społecznych i rząd, aby nie dopuścić do eskalacji protestów i niekontrolowanego wzrostu niezadowolenia społecznego, które obserwujemy na przykład we Francji.

Działania hamujące wzrost płac są sprzeczne z fundamentalną tezą rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju o wyjściu z pułapki niskich wynagrodzeń i wzroście zamożności obywateli. Dlatego najważniejszym celem polityki państwa w najbliższych latach powinno być tworzenie warunków dla wzrostu dochodów społeczeństwa, w tym dochodów z pracy zarobkowej.

Stanowisko OPZZ w sprawie rosnącego niezadowolenia społecznego na tle płacowym

Prezydium OPZZ solidaryzuje się ze wszystkimi osobami i związkami zawodowymi, które prowadzą negocjacje płacowe w przedsiębiorstwach lub też protestują z powodu braku wzrostu wynagrodzeń. Popieramy słuszne oczekiwania płacowe pracowników sektora finansów publicznych, w tym zatrudnionych w jednostkach sfery budżetowej i samorządowej oraz ich prawo do godnego wynagrodzenia, ponieważ Polska i pracownicy potrzebują wyższych płac.

Logowanie

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziło nas

© 2009-2024 by GPIUTMD

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com