Jak zmiany organizacyjne w OHP postrzegają pracownicy OHP? Relacja ze spotkania Prezydium OZZP OHP.
W dniach 24 i 25 stycznia odbyło się pierwsze, planowane w bieżącym roku spotkanie Prezydium Zarządu Krajowego OZZP OHP, na którym dokonano bieżącej oceny zmian wdrażanych w OHP, podsumowano ubiegłoroczną działalność organizacji związkowej oraz nakreślono plan działania na rok bieżący. Z wypowiedzi przedstawicieli związkowych reprezentujących jednostki kształcenia i wychowania oraz rozwoju zawodowego, reprezentantów pochodzących z różnych Komend Wojewódzkich OHP wynika, że proces wdrażania zmian organizacyjnych w poszczególnych Komendach OHP jest bardzo zróżnicowany. Podstawowym ograniczeniem dla wdrażanych zmian jest brak jednoznacznych wytycznych dla kadry wychowawców oraz standardów dla jednostek stacjonarnych i dochodzących, tak jak ma to miejsce w jednostkach rozwoju zawodowego. Braki te prowadzą do konkurowania pomiędzy jednostkami kształcenia i wychowania oraz rozwoju zawodowego w zakresie zadań realizowanych na rzecz uczestników OHP w szkołach i u pracodawców. Wdrażany„Standard usług rozwoju zawodowego dla młodzieży w OHP” nałożył i określił zadania dla pośredników pracy, doradców zawodowych i specjalistów do spraw rozwoju zawodowego, który w konfrontacji z nadal obowiązującymi standardami dla jednostek kształcenia i wychowania powiela i dubluje niektóre zadania. Dodatkowo, chaos związany z realizacją zadań wynika z braku transparentnego przekazu wprowadzającego zmiany w poszczególnych Komendach OHP oraz wspólnych szkoleń dla kadry opiekuńczo-wychowawczej i rozwoju zawodowego. Brak standardów dla jednostek kształcenia i wychowania, głównie tych dochodzących budzi też dodatkowe emocje i rodzi spekulacje związane z rzekomą - ukrywaną ich likwidacją.
Wskazano również na potrzebę pilnego wprowadzenia dla OHP rozwiązań systemowych popartych stosownymi aktami prawnymi, które zagwarantują właściwą tożsamość OHP w kontekście zadań realizowanych zarówno we współpracy ze szkołami, pracodawcami oraz instytucjami z otoczenia edukacji i rynku pracy. Konieczne jest choćby, wprowadzenie rozwiązań systemowych, które pozwolą na bezpośrednie kierowanie młodzieży do kształcenia zawodowego wspieranego przez OHP i wyeliminują „żebraczą” rolę instytucji przy rekrutowaniu uczestników do OHP. Pracownicy nie godzą się na utrzymywanie dalej sytuacji pozwalającej na załatwienie sprawy w mniej lub bardziej sprawny sposób w oparciu o osobiste znajomości i wypracowane przez lata kontakty, które notabene stale się zmieniają (m.in. działania polityczne). Oczekują mechanizmów dających dostęp do potrzebnych informacji oraz roli umocowanego prawnie partnera, a nie wiecznego, usłużnego petenta.
Jako Prezydium OZZP OHP z przykrością przyjęliśmy informację o dyskryminowaniu i nierównym traktowaniu koleżanek i kolegów wychowawców w Wielkopolskiej i Zachodniopomorskiej WK OHP, którym dodatek funkcyjny wliczony został do podstawy wynagrodzenia. Skutkiem tego jest w konsekwencji niższe naliczenie także dodatku stażowego, co przy obecnych wynagrodzeniach w OHP jest dodatkowo uwłaczające. Dziwi nas fakt, braku poszanowania dla zasad i decyzji Komendanta Głównego OHP, który informował również naszych pracodawców o konieczności zachowania uczciwych zasad przy planowanych regulacjach płacowych w OHP w 2020 roku. Mamy nadzieję, że stosowne refleksje spowodują w tych Komendach większą troskę o własną kadrę.
Podczas spotkania ustalono także, że opracowany zostanie szczegółowy materiał z posiedzenia ZK OZZP OHP, który przedstawi Komendantowi Głównemu OHP w sposób uwypuklony, dokonaną ocenę i omawianą podczas spotkania problematykę. Spotkanie z Komendantem Głównym OHP planujemy zorganizować jeszcze w I kwartale 2020 roku. W związku ze zmianami kadrowymi i bezpośrednim nadzorem nad OHP w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planujemy także spotkanie z nowym kierownictwem resortu pracy.
PREZYDIUM OZZP OHP