Spotkanie Zarządu Krajowego OZZP OHP
W dniach 16 i 17 stycznia 2025 r. odbyło się w Warszawie doroczne posiedzenie Zarządu Krajowego OZZP OHP na którym dokonano podsumowania działalności Związku Zawodowego Pracowników Ochotniczych Hufców Pracy. W pierwszym dniu przewodniczący organizacji wojewódzkich i zakładowych przedstawili relację dotyczące współpracy ze swoimi pracodawcami. Omówiono też perspektywę działań na najbliższe miesiące. Wypowiedzi części przewodniczących wskazywały na brak dialogu społecznego z pracodawcami i w emocjonalnych wypowiedziach podkreślali, w jaki sposób ich pracodawcy nie przestrzegają zasad i obowiązujących standardów zarządzania. Wykorzystują swoje stanowisko do niewłaściwego traktowania pracowników, aż do ich bezprawnego zwalniania, nie licząc się z konsekwencjami zarówno pracownika zwalnianego, jak i swoimi. Głównie dotyczy to czterech województw. W pozostałych województwach klimat i obowiązywanie zasad organizacji, zarządzania i kontrolowania, w tym podmiotowe traktowanie pracowników, jest oceniane przez przewodniczących na dobrym poziomie.
Członkowie Zarządu wypowiadali się na temat współpracy Zarządu Krajowego OZZP OHP z Komendą Główną OHP. Opinie, które wyrażali, były wysoce niezadawalające. W szczególności narzekano na brak kontaktu z Komendantem Głównym oraz brak zdecydowanych reakcji ze strony Komendanta Głównego OHP na zgłaszane nieprawidłowości we wskazywanych województwach. Również brak odpowiedzi ze strony KG OHP na złożone wcześniej pisma przesyłane drogą elektroniczną lub złożone w wersji papierowej do protokołu na np.: ostatnim posiedzeniu Prezydium OZZP OHP w dniu 24 października 2024 r. (odpowiedź na nasze pisma dotarła do Zarządu w drugim dniu posiedzenia i została przekazana przewodniczącemu Marianowi Nowakowskiemu przez dyr. Biura KG OHP Pana Pawła Maderę w wersji papierowej). Jest to okres zwłoki wynoszący około trzy miesiące.
Członkowie Zarządu Krajowego OZZP OHP narzekali na brak informacji ze strony KG OHP dotyczących strategii działania po zmianie kierownictwa. Nie mając rzetelnych informacji, co do dalszych losów OHP, przewodniczący organizacji wojewódzkich i zakładowych wyrażali niepokój i troskę o dalsze losy instytucji. Wcześniejsze wieloletnie zaniedbania i dezinformacja pracowników budzi obecnie niepokój i brak wiary w lepszą przyszłość OHP. Pokładane nadzieje po zmianie kierownictwa OHP nie spełniają oczekiwań Kadry. Przewodniczący zobowiązali Prezydium OZZP OHP do podjęcia działań i spowodowania, aby KG OHP bardziej poważnie traktowało Zarząd Krajowy OZZP OHP, a Komendant Główny OHP Pan Jerzy Budzyn nie ograniczał spotkań ze związkowcami i uczestniczył w posiedzeniach naszych gremiów. Zarząd ustalił, że następne spotkanie odbędzie sięw trzeciej dekadzie miesiąca maja 2025 r. Spotkanie będzie miało charakter uroczysty, albowiem w bieżącym roku Związek Zawodowy Pracowników OHP obchodzi swoje 35-lecie założenia. Mamy nadzieję, ze nie zostaniemy tym razem, pozostawieni sami sobie?.
W drugim dniu odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym OPZZ Panem Sebastianem Koćwinem. Najbardziej zasłużeni działacze związkowi zostali odznaczeni odznakami OPZZ z okazji 40-lecia tej organizacji. Należy nadmienić, że przewodniczący Marian Nowakowski został odznaczony Medalem 40-Lecia OPZZ na Gali OPZZ z okazji 40-Lecia OPZZ w Teatrze Polskim w Warszawie przez przewodniczącego OPZZ Piotra Ostrowskiego. W dalszej części spotkania rozmawiano miedzy innymi o współpracy naszych organizacji wojewódzkich z Radami Wojewódzkimi OPZZ. Wiceprzewodniczący wskazał, że współpraca umożliwiłaby wsparcie dla przewodniczących organizacji wojewódzkich i zakładowych. Wiceprzewodniczący odpowiadał na liczne zadawane pytania. wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin zadeklarował daleko idącą pomoc OPZZ w rozwiązywaniu problemów OZZP OHP.
W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie z zakresu Prawa Pracy, które przeprowadziła Inspektor Warszawskiego Okręgu Państwowej Inspekcji Pracy Pani Agata Kot. Pani Inspektor przeszkoliła przewodniczących z zakresu nawiązywania kontaktów z Wojewódzkimi Inspektoratami Pracy. Omówiła w jaki sposób odbywają się kontrole PIP u pracodawców. Przekazała jaką rolę odgrywa organizacja związkowa podczas kontroli PIP. Odpowiadała na pytania zebranych związane z Kodeksem Pracy oraz sytuacjach związanych z brakiem przestrzegania prawa przez pracodawców.
W trzeciej części posiedzenia na spotkanie przybyli przedstawiciele KG OHP w osobach: Dyrektora Biura KG OHP Pana Pawła Madery oraz Głównego Księgowego KG OHP Pana Wojciecha Karolaka. Pan Dyrektor Paweł Madera przedstawił sprawy dotyczące szkoleń oraz możliwości kształcenia i podwyższania kwalifikacji kadry OHP ze środków KG OHP. Omówiono sytuację budżetową zrealizowaną przez KG OHP w roku 2024 r. skupiając się na szkoleniach dla kadry.
Główny Księgowy KG OHP Pan Wojciech Karolak mówił o płacach OHP. W dniu spotkania Prezydent podpisał ustawę budżetową. Pan Wojciech Karolak zwrócił uwagę, że dopiero po podpisaniu ustawy budżetowej oraz ustaw okołobudżetowych, będzie można rozpocząć starania o ewentualne zwiększenie środków na płace w OHP. Jak wcześniej informowaliśmy, Pan Wojciech Karolak potwierdził, iż ustawa budżetowa przewiduje 5% podwyżki płac. Przy planowanej 5% inflacji podwyżka de facto się redukuję. Przy wzroście najniższej krajowej płace bardzo ulegają spłaszczeniu. Zatem korzyści dla poszczególnego pracownika są żadne i wynoszą zero. Pan Karolak sygnalizował, że są czynione starania ze strony KG OHP i Ministerstwa RPiPS, aby w OHP wzrost płac nie wniósł tylko 5%, a więcej. Starania mówią o 8%. Nie jest to jeszcze informacja, którą można określić jako pewną. Oczekujemy zatem na dobre dalsze informacje dotyczące podwyżek płac.
Ponadto Zarząd Krajowy zapoznawał się z Ustawą o Rynku Pracy i Służbach Zatrudnienia. Przewodniczący wcześniej zapoznali się z zapisami ustawy i przyjechali z ocenami zapisów ustawy. Zwracali uwagę na elementy, których brakuje w ustawie. Na nasze spotkanie zaproszona była Pani Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Pracy MRPiPS. Z powodu jej nieobecności w Warszawie w dniach 16 i 17 stycznia nie mogła uczestniczyć w naszym spotkaniu. Przekazała jednak przewodniczącemu sprawy, które dla nas są również ważne. W wiadomości e-mail do przewodniczącego napisała następujące informacje: „Co do ustawy, już wyjaśniam. Ustawy zostały przyjęte przez Rząd w grudniu (są to 2 ustawy, które uchylają obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) i w dniu 22 stycznia br. (środa) będą rozpatrywane w Sejmie. Nasze ustawy będą rozpatrywane jako 3 i 4 tego dnia. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948) - uzasadnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949) - uzasadnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Treści ustaw są dostępne na stronach Sejmowych. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia w przepisach dotyczących OHP zawiera to, co wysłała nam Komenda Główna OHP. Zarówno komendanci, jak i prawnicy mają pełną wiedzę o procedowanej ustawie w zakresie OHP. Jeśli Państwo będą chcieli poznać treść ustawy w zakresie wszystkich przepisów, to będziemy organizować tematyczne webinaria dla pracowników służb zatrudnienia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwo do tych webinariów dołączyli. Możemy też zorganizować szkolenie specjalnie dedykowane OHP. Rozporządzenia do ustawy będą mogły być procedowane po jej przyjęciu (stare obowiązują jeszcze 6 miesięcy). Nie procedowaliśmy rozporządzeń, ale Państwa rozporządzenie będzie procedowane wspólnie z OHP. Szacuję, że ustawa wejdzie w życie wiosną, ale ponieważ procedowanie obu ustaw będzie trudne, są to duże akty prawne, wszystko zależy od tempa prac Sejmu i Senatu.”
ozzp ohp info.